16.10.14

Trans* reprezentácia - o nás a bez nás? // Trans* Representation: Nothing About Us Without Us

Jeden z dôvodov, prečo som sa rozhodol založiť tento blog, bol pre mna nedostatok adekvátnej prezentácie trans* života a prežívania v našich končinách. Mediálny obraz trans* ľudí je skladaný takým spôsobom, s ktorým sa viem málokedy stotožniť. Príbehy a informácie sú buď šokujúca senzácia na pokraji úplnej divnosti alebo tragické stories nešťastného života plné patológie a násilia. Takéto zjednodušené schematické vyobrazenia sú samozrejme globálny problém. V posledných rokoch sa ale dejú pozitívne zmeny. V tomto príspevku by som vám rád predstavil tri svetlé výnimky, ktoré ma nesmiernie tešia. 

One of the reasons why I chose to start this blog was what I perceived as inadequate representation of trans* people’s lives and experiences in this part of the world. The media image of trans* people is put together in a way I can rarely identify with. The stories and facts are reported either as shocking sensations bordering on total weirdness, or as tragedies of misfortune, pathology and violence. While such simplistic, shallow accounts are a problem everywhere in the world, there has been a lot of change to the better over the past couple of years. In this post, I would like to present three positive exceptions that I’m very fond of.

Nedávno som začal sledovať nový seriál Transparent, ktorý ma skvelý ohlas a mňa veľmi baví. Hlavná postava seriálu je trans* žena, ktorá zažíva coming out pred svojou rodinou a ako otec pred svojimi dospelými deťmi. Zatiaľ som asi na tretej epizóde, takže to asi nechám len pri vrelom doporučení a skočím na ďalší super seriál. 

Recently I started following a new TV series, Transparent, and I like it a lot. The show has been received positively. The lead character is a trans* woman who is just in the process of coming out to her family, in particular as a father of three adult children. All I can say after watching three episodes is that I warmly recommend Transparent. Check it out.

Som veľký fanúšik seriálu Orange Is the New Black, príbehu z prostredia ženskej väznice, ktorý má zatiaľ odpremierované dve série. Je to prvý mainstreamový počin, v ktorom je trans* postava hraná trans* herečkou a scenáristicky je vykreslená veľmi autenticky. Postavu Sophiu Burset stvárnila skvelá Laverne Cox, ktorá je okrem hereckej kariéry veľmi populána a medializovaná trans* aktivistka. Za míľnik v celej story boja za trans* vizibilitu a práva považujem jej tohtoročný portrét na obale magazínu TIME. Followujem ju a sledujem jej aktivity a má môj obrovský rešpekt. 

I’m also a big fan of Orange Is the New Black. Set in a women’s prison, this great series is currently past its second season. For the first time on mainstream television, a trans* character is played by a trans* actress. From a screenwriting perspective, I find this representation highly authentic. Laverne Cox’s performance in the role of Sophia Burset is amazing, just like her job as a popular and highly visible trans* activist. The fact that she appeared on the cover of Time Magazine this year is, in my opinion, a milestone in the whole struggle for trans* visibility. As her follower, I relate to her with a great deal of respect. Na tomto linku si môžete pozriet behind the scenes video a interview s Laverne. Sama sa nepovažuje za predobraz trans* človeka, je nespočetné množstvo rôznych podôb trans* prežívania a identít a je dôležité dať možnosť čo najväčšej možnej pluralite hlasov, aby prehovorili.

Click here to watch a behind-the-scenes vid and interview with Laverne. She does not identify as a role model for trans* people. In her opinion, there is a great diversity of trans* experiences and identities, and one should listen to as many different voices as possible. 

Tým sa dostávam k môjmu poslednému odporúčaniu, ktoré súvisí s aktivitami dvoch chalanov z Anglicka, konkrétne z Brightnu. Obaja vystupovali v reality show My Transsexual Summer, ktorú vysielal britský Channel 4 pred troma rokmi v lete. Show pojednávala o príbehoch 7 trans* ľudí, ktorí sa v priebehu leta stretávali každý víkend na jednom dome. Po odvisielaní všetkých epizód sa Fox a Lewis ohradili voči nekorektnosti scenáristického a dramaturgického zámeru televízie, ktorá sa postavy snažila dotlačiť do schematických polôh ich príbehov a rozhodli sa začať natáčať vlastné krátke dokumenty o trans* ľuďoch v Británii. Dnes majú vlastnú nezávislú spoločnosť Lucky Tooth Films a už tretí rok natáčajú skvelé krátke filmy, ktoré pravideľne sledujem. Ich aktivity sú pre mňa veľká inšpirácia. S Foxom sme sa pred pár dňami stretli v Prahe, kde je momentálne na pár dní a dohodli sme sa, že spolu niečo v budúcnosti vyprodukujeme z čoho som strašne rád. 
Odporúčam vám pobrowsovať ich facebook s videami TUTUTU a dúfam, že čoskoro postnem nejakú našu kolaboráciu! 

My last recommendation is related to two guys from Brighton, UK. Three years ago, they both appeared on My Transsexual Summer, a reality show on Channel 4 in which seven trans* people met in the same building every weekend throughout the summer. After all of the show’s episodes had been aired, Fox and Lewis criticized My Transsexual Summer for what they found to be incorrect script development methods, arguing that cast members had been pushed into schematic scripted performance. Instead, Fox and Lewis started their own filmmaking company, Lucky Tooth Films, to create original short documentaries about trans* people in the UK. Three years later, they have an amazing filmmaking record; I am a regular follower of their short movies and find a great deal of inspiration in their work. A few days ago, I met Fox when he was spending a few days in Prague. We agreed to produce something together in the future and I’m really happy about that.
Make sure to check out their Facebook including their videos here. I am hoping to soon be able to blog about the actual results of our collaboration.


Žádné komentáře:

Okomentovat