1.1.15

2 0 1 4 → malá veľká revolúcia

Rok 2014 bol pre mňa prevratný. 1.1.2014 som si hovoril, že to bude asi najdôležitejší rok. Bol som 9 dní po svojej prvej injekcii testosterónu a aj keď som si to uplne nepriznával bol som plný očakávania a zároveň strachu. Vedel som, že je moje rozhodnutie správne, ale vôbec som si nevedel predstaviť, čo sa so mnou bude diať. Nebolo to vôbec jednoduché. Telo sa musí adaptovať a je to proces. O tom ale v inom poste. Začali sa diať zmeny. Klesol mi hlas, začal som mohutnieť... Môj brat mi dnes napísal - "Všetko dobré do nového roku bráško! Veľa lásky a hustú bradu!" tak uvidíme, či porastie :)) Zmeny sú veľké, ale zároveň to až tak silne nevnímam. Nevediem si nijakú dokumentáciu tranzície, pripadá mi to hrozne obsesívne. Každopádne ľudia, ktorých vidím po dlhšej dobe sú prekvapení. Keď sa nad tým dnes zamýšľam, rekapitulujem a hodnotím, zdá sa mi, že tie vonkajšie zmeny sú jedna dôležitá vec, ale nie sú podstatou. Pred rokom to bol pre mňa ten hlavný cieľ a dnes si myslím, že je to len prostriedok posunúť sa ďaľej... asi k väčšiemu sebaprijatiu.
V roku 2014 som sa zamiloval. Sú v živote stretnutia, ktoré su magic a načasované presne tak, aby do seba začalo všetko zapadať. Myslím, že by som bez Kajky nedospel do tohto bodu. Myslím, že spolu dokážeme tvoriť, čo má zmysel a zanechá stopy.
V roku 2014 som sa začal venovať práci, ktorá ma 100% baví a napĺňa. Chcem podakovať mojím kolegom a kamarátom z Black & Biscuit za to čo spolu robíme a dúfam, že sa nám spolu podarí pokračovať ďalej rovnakým tempom a s rovnakým odhodlaním.
V roku 2014 vyhral Mezipatra krásny trans* film. 
V roku 2014 som založil tento blog a bolo to jedno z najlepších rozhodnutí. 
V roku 2014 sa začalo hovoriť o trans* hnutí ako o dalšej méte ľudských práv. Transrodoví ľudia začali byť viac viditeľní. Ak bude nejaký rok považovaný za prevratný v boji za trans* práva, bude to určite rok 2014. Je to ale len začiatok. 
Želám Vám aj sebe v roku 2015 veľa lásky a otvorenú myseľ. Pochopenie a trpezlivosť pre seba aj iných. Prijatie seba samých. 

Pripíjam na 2015 dobrou kávou zo špeciálneho hrnčeku - je na ňom 10 ročný dlhovlasý Damian ,)PS: Za ďalšiu malú revolúciu sa dá považovať historicky prvý kvalitný článok o trans* tematike v českom mediálnom priestore. HURÁ!! 

21 komentářů:

 1. Nuz, kazdy na to sebaprijatie ide inak

  OdpovědětVymazat
 2. Damian, držím palce a máš môj veľký obdiv.

  OdpovědětVymazat
 3. aaaah toto je nej novorocni clanek ever <3 <3 <3

  OdpovědětVymazat
 4. Máš dobrý účes (a to mne sa blond väčšinou nepáčia).
  Ja som si v podstate tiež povedal, že nebudem fotiť každý chlpok, ktorý mi z brady vyrastie, ani sa nebudem dve hodiny obzerať v zrkadle každý deň... ale ktovie, ako to bude. Je to zvedavosť a očakávania a hlavne vyplňanie... čohosi veľkého.
  Prajem ti všetko dobré do nového roka.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. cau charlie! vdaka! ja teraz striedam blond a šede. uz som rozmyslal ze si necham svoju hnedu ale este pockam chvilu.)
   No, prave to sa neda predpokladat. Rob to, co budes citit, ze potrebujes. Ja napriklad teraz niekedy lutujem, ze som tomu nevenoval vacsiu pozornost. Ale tak bolo to ako malo byt.
   Tebe vsetko dobre! Bude to asi pre teba velmi dolezity rok tak nech vsetko plynie k tvojej spokojnosti!)

   Vymazat
 5. sakra fešák ten pan Damian ! držím palce a očekávám další články :)

  OdpovědětVymazat
 6. krásně napsáno. všechna čest! taky držim palce a ať se daří!

  OdpovědětVymazat
 7. Máš super vlasy, nejvíc! S Kájou jste nejlepší dvojka, tak ať je 2015 ještě víc super!:)

  OdpovědětVymazat
 8. cim ich gelujes'teda ako ti drzia takto? (vlasy samozrejme)

  Dik

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. nooo to sme hlavne fotili den po tom, ako som si odfarbil vlasy, takze su same od seba take rozvliate .)
   ale inak klasicku matnu pastu beach boy Got2b.

   Vymazat
 9. "Sú v živote stretnutia, ktoré su magic a načasované presne tak, aby do seba začalo všetko zapadať." - totální pravda pravdoucí! Držím palce!

  OdpovědětVymazat
 10. v roku 2014 som zmenil svoj názor na trans tému. najmä vďaka tomuto blogu. keep going ;)

  OdpovědětVymazat