28.1.15

Stockholm & Saga

Už od Vianoc som mal chuť ísť niekam na rýchly spontánny výlet a keď sa naskytla príležitosť odletieť na pár dní do Štokholmu, vôbec som neváhal. Dokonca sa mi podarilo nahovoriť môjho dobrého kamaráta Viktora, aby sa pridal. Celkom nám to zapadalo do plánov, pretože už nejaký čas intenzívne brainstormujeme nad jedným spoločným trans* aktivistickým projektom a výlet nám prišiel ako vhodná príležitosť na sústredenejšie diskusie. Viktor mal zhodou okolností možnosť vybaviť najlepší couchsurfing v centre mesta, a ja som dopredu dohodol stretnutie so Sagou Becker, ktorá bola na tohtoročných Mezipatrech ako hosť s filmom Něco se musí zlomit, ktorý festival vyhral. V Prahe bola len dva dni a nemali sme možnosť sa dlhšie baviť a preto som nesmierne rád, že naše stretnutie vyšlo. Síce bola dosť zaneprázdnená a asi aj nervózna (blížil sa gala večer švédskych filmových cien, kde bola nominovaná), našla si čas a stretla sa s nami na kafe. Bol to veľmi príjemné stretnutie a v našej debate padlo pár zásadných vecí. Budem rád, ak si vypočujte rozhovor, ktorý sme so Sagou pri pojedaní sendvičov, za doprovodu hlasnej backround hudby (inak povedané kvalita nahrávky miestami kolíše) v shopping centre na predmestí Štockholmu dva dni pred oceneniami nahrali. 

Ever since Christmas, I was in the mood for a quick spontaneous trip somewhere nice. When I stumbled on the opportunity to fly to Stockholm for a couple of days, I didn’t hesitate at all. I even managed to talk my good friend Viktor into joining me. The trip fit well with our plans to have a more in-depth discussion about a trans* activist project we’d been brainstorming about. Viktor happened to find an amazing couchsurfing host in downtown Stockholm, while I arranged a meeting with Saga Becker. I met Saga last year at the Mezipatra Film Festival where she presented the award-winning Something Must Break. She only stayed in Prague for two days and we exchanged no more than a few words. That’s why I’m so excited about our conversation in Stockholm. Although Saga was relatively busy and probably nervous, too (the Swedish Film Award Ceremony was approaching and she was nominated), she took the time to meet us over a cup of coffee. While we had a great time talking, a few fundamental things were said. I invite you to listen to the audio of our conversation we recorded in a suburban shopping centre two days before the award ceremony; sound quality is not the best since we were eating sandwiches and loud music was playing in the background.

Viktor a Saga a Štokholm predmestie / Viktor & Saga & suburbian Stockholm 
Viktor ide po ulici / Viktor walking down the street
Viktor mi ukradol foťák / Viktor stole my camera
Stockholm
Stockholm
Romantika 
part 1
Situácia trans* ľudí v Švédsku, legislatíva, sterilizácia, operatívne zákroky, Saga a tranzícia, otváranie tabuizovaných tém (prirodzená tranzícia bez hormónov a operácií, nevydarené operácie, oľutovanie operatívnych zákrokov).
Situation of trans* people in Sweden, local laws, sterilization, surgeries, Saga and transitioning, opening taboos (transitioning naturally without hormones or surgeries, having a failed surgery, regretting the surgery).
"Trans* život nie je o tom, že sa narodíme do zlého tela, ale o tom, že žijeme v zlom systéme, ktorý nám nedovoluje byť tým kým sme."
“Trans* life is not about being born into the wrong body but about living in the wrong system that doesn’t let us be the way we are.”

part 2
Prvá vizuálna trans* referencia v pop kultúre, ktorú si pamätáš? Trans reprezentácia a obľúbené trans* filmy. 
Your first memory of a trans* reference in visual pop culture? Trans* representation and favourite trans* movies.
"Je vtipné, že ľudia, ktorí nie sú trans* chcú robiť o trans* ľudoch filmy... mali by sa viac oslovovať trans* ľudia, ktorý su schopný tvoriť."
“It’s funny that people who are not trans* want to make movies about trans* people… We should talk more trans* authors into doing the job.”

part 3
Trans* aktivizmus, film Something must break/Něco se musí zlomit, povedomie ľudí a sexualizácia trans* statusu, budúce plány.
Trans* activism, Something Must Break, public awareness and sexualisation of trans* status, future plans.

"Je šialené, že ľudia stále nevedia, čo je to trans* a že sa ma ľudia stále pýtajú čo trans rodovosť znamená."
“It’s crazy that people still don’t know what it means to be trans*, that people keep asking me what being transgendered is about.”

Saga deň po našom návrate prebrala cenu Guldbaggen (švédske filmové ocenenia) za najlepšiu ženskú rolu ako prvá trans* herečka, pred stovkami ľudí v publiku a viac ako miliónom sledujúcich divákov. Ja som sledoval stream na nete a bol som úplne dojatý. Ničomu som švédsky nerozumel ale to nebolo dôležité, pretože viem, čo ocenenie pre Sagu znamená a že je to cena pre nás všetkých. 
On the next day after we arrived back in Prague, Saga became the first trans* actress ever to receive the Guldbaggen Award for Best Actress. She was honoured in front of hundreds of people in the audience and more than one million television viewers. I was watching the live stream online and I was totally moved because I know what this award means to Saga and us all.


PS: Saga's acceptance speech''This night is for many about film, but for me personally and for so many others, tonight is about something damn much bigger. What we have achieved with this movie this year is so damn big. It has affected so many fucking people. And we have changed people’s lives. And that can’t any award in the world beat. I want to thank my mom. I want to thank my family and my friends. And I want to thank Ester and Eli who believed in me and who wanted to create this together. You don’t understand how much this means. We have written history tonight!"

2 komentáře:

 1. Milý pane Damiáne,
  jsem hrozně ráda, že vedeš tenhle blog; dá se říct, že jsem na něco takového čekala (anebo to prostě nemohla najít)), a...vlastně nevím, co jiného napsat, než Dík. .)
  Možná jen, co mě dovedlo k tomu napsat. Před pár dny jsem zkoukla Nånting måste gå sönder, a říkám si, jestli jsi něco nového nepostnul... Prostě úžasný. .))

  Ať se Ti daří!
  držím palce

  A.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. .) dakujem! som rad, ze sa ten film dostava medzi ludi, pretoze je fakt skvely.

   Vymazat