24.2.15

novinky ★ február

Pred týžňom som sa zúčastnil na verejnej debate o trans* problematike, ktorú organizovala platforma Proud a avizoval som ju v poslednom poste. Ako divák som za posledné tri roky obišiel viacero podobných stretnutí ale toto bolo podľa mňa v niečom prelomové. Určite aj z osobných dôvodov, bol som ako hosť jeden z priamych účastníkov debaty, ale zároveň som mal pocit, že to je prvá debata, ktorá nie je len čisto obecné predstavenie transrodovosti a pojmov. Bolo veľmi dôležité, že boli na diskusii zastúpené viaceré strany - transrodoví ľudia, právnik, sociologička a doktor - sexuológ. Moderátorka Bára Šichanová (okrem iného spoluautorka relácie Kvér na Radiu Wave) celú diskusiu (okrem posledných 10tich minút kvôli kapacite SD karty:) nahrala. Chcem sa s vami o túto nahrávku podeliť, pretože na debate podľa mňa padli zásadné veci. Asi najdôležitejšia téma, ktorá sa riešila, bola legislatíva trans* otázky v ČR - čím musí transrodový človek kvôli právnemu uznaniu rodu prejsť. Sexuológ aj právnik sa zhodli na tom, že zákon a jeho požiadavky sú postavené z tradície a návaznosti na zákony z pred XY rokov a aktuálne nereflektujú potreby transrodových ľudí a je otázkou diskusie, kde sa umiestni hranica, ktorá bude znamenať pre štát dostatočný dôkaz toho, ako človek prežíva svoju rodovú identitu. (cca 36min nahrávky) Dnes je tou hranicou "finálna operácia" tzn sterilizácia a prerušenie reprodukčnej schopnosti. Ja osobne nie som s danou situáciou spokojný, takže som rád, že sa táto téma verejne otvorila. Nižšie nájdete pár fotiek z toho večera.
Okrem iného som dal rozhovor do týždenníku Respekt, v ktorom výjde rozsahom celkom veľký článok na tému transrodovosť v ČR a som veľmi zvedavý ako to dopadne. V dialógu s novinárkou, ktorá článok píše sme dospeli k tomu, že u nás vlastne zatial neexistuje iný spôsob, akým by bola transrodovosť uchopená - len prizma transsexuality - fyziologickej nápravy nesprávneho tela. Prirodzene ju z toho, čo videla v zahraničných médiách za posledný rok zaujímalo trans* hnutie, vyjednávanie práv a trans* vizibilita u nás. Zatiaľ toho moc nie je, ale snažíme sa!
Veľmi pozitívna správa posledného týždňa je, že sme s našou iniciatívou trans*parent dostali prisľúbenú finančnú podporu na organizovanie cyklu prednášok a osvetových akcií na najbližsie obdobie. Takže sa nebojte, dokým nenájdeme miesto na naše centrum, bude sa aj u nás diať nejaká kontinuálna činnosť a dúfam, že budete naše akcie navštevovať. V pravý čas sa s vami podelím o konkrétnejšie informácie:)

PS: môj blog ma vlastnú doménu! ★★★ www.pandamian.org ★★★ :))4 komentáře:

 1. omg to je vsechno tak super!
  ja se na tvym blogu vzdycky dojmu uplne, hehe, protoze je moc skvely videt, ze neci iniciativa je doopravdy dobre mirena a organizovana a konecne ma vysledky a rozsiruje CZ / SK vnimani nejen v trans otazkach!
  pusu posilam <3

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. dakujem :)) to je fakt skvele, ze to tak vnimas. Mam velku radost!!! <333

   Vymazat
 2. čo tam máš za šiltovku? :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Od Jakuba Polanky -> https://www.facebook.com/polankaRTW

   Vymazat