7.6.15

Niečo málo na tému gender dysphoria [disfória] alebo tréning sebaprijímania.

Chcel som napísať post o mojich posledných dňoch a zákroku, ktorý som absolvoval, ale je to pre mňa dosť ťažké. Dlhú dobu bolo pre mňa prežívanie a prijímanie niektorých fyzických aspektov seba samého veľmi problematická a nadovšetko intímna záležitosť. Stále tomu tak z veľkej časti je, ale zároveň som prešiel určitú hranicu, za ktorou mám akoby zrazu priestor sa otočiť a pozrieť sa na časť tohto komplikovaného vzťahu samého k sebe s odstupom.
V angličtine sa pre špecifické pocity trans* prežívania spojené s fyzickou "nesúladou" používa pojem (gender) dysphoria [disfória] - prekladá sa ako úzkostný pocit nesúlady... Tento stav sa budem snažiť v tomto poste nejak priblížiť. Často sa tento komplex (pre každého špecifických) pocitov zjednodušene pomenuváva floskulou "narodený/narodená do zlého tela". Ja som si nikdy nemyslel, že moje telo je nesprávne, zlé alebo že by mi nepatrilo. Každopádne pocity spojené s trans* disfóriou zažívam skoro celý život. Pre mňa ale nie je proces tranzície boj proti zlému telu. Prirovnal by som to skôr k dlhodobému tréningu bez nejakého závažného preteku na konci. Pomáham sám sebe, aby som sa cítil dobre. Aj keď je pravda, že v poslednej dobe je prirovnanie s tréningom naozaj čisto symbolické, pretože som reálne nešportoval dosť dlho, čo je u mňa veľký nezvyk. Ale mám veľké cvičebné plány! Posledný týždeň sa totiž rozbehlo prvé leto, ktoré si po dlhej dobe budem fakt užívať. Nezvládate dobre teplo? Tak trans* chalani to majú v lete zvyčajne ešte o pár stupňov ťažšie. Jedna z veľkých tráum a prekážok v normálnom každodennom fungovaní je pre trans* mužov hrudník. Zákrok, ktorý som pred dvanástimi dňami absolvoval, je pre väčšinu z nás vykúpením. Znamená, že nemusíme tráviť väčšinu času v nie veľmi príjemných odievacích doplňkoch, ktoré extrémne sťahujú hrudník, aby mal navonok mužskú kontúru. Ja som mal to štastie, že som nebol nikdy úplne výdatne žensky obdarený (aj preto som absolvoval zákrok, po ktorom mám minimálne jazvy, na môj insta som postoval jednu exhibo fotku post op), ale aj tak som tým neskutočne trpel. Miliónkrát som rozmýšlal, prečo si to vlastne dobrovoľne spôsobujem, tak isto ma prepadol tento známy pocit, keď ma viezli na operačný sál - prečo to dobrovoľne robím, keď mám zdravé telo? Ja na túto otázku nedokážem odpovedať. Môžem ale odprisahať, že som po tom zákroku ani na sekundu neoľutoval rozhodnutie do toho ísť. Mám pocit, že som spravil pre seba obrovskú vec a neskutočne sa mi uľavilo. Predpokladám však, že disfóriu budem pociťovať aj naďalej a je dosť možné, že sa jej nezbavím nikdy. Možno je to ale ako s tréningom v zhoršených podmienkach. Učiť sa mať sa rád v takto krušných časoch musí predsa v budúcnosti priniesť niečo pekné.

13 komentářů:

 1. držím palce! som always here.
  môžme v lete cvičiť! behať, činky, plávať, TRX, fipah je na všetko, smiech.

  úsmevy
  f

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. haha jasne diky <3 ja zacnem najskor tak solo trochu zistovat jak je na tom po skoro pol roku nic nerobenia moja kondička a potom sa dam mozno na nejake tie skupinove akcie)) co je to trx?

   Vymazat
 2. drz sa :) vyzeras skvelo a dufam ze sa budes citit stale skvelejsie :)

  OdpovědětVymazat
 3. Rozumím. Teď nedavno jsem taky měla svou důležitou operaci.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. gratulujem:) dufam, ze sa citis dobre. ak mam hovorit za seba, je to kazdym dnom lepsie a lepsie:)

   Vymazat
  2. Mam nejaké komplikace, ale jsem ok. Hlavne, ted kdyz se podívám sama na sebe, tak ten pocit ze je neco spatne ta dysphorie je pryc. Je to zvlastní cítit se po tolika letech fajn.

   Vymazat
  3. drzim palce nech sa to da cim skor do poriadku. no je to zvlastne jak to funguje. tiez sa mi strasne ulavilo..

   Vymazat
 4. Závidím a gratulujem zároveň.
  Je to oveľa lepší pocit byť bez binderu, všakže?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. no jasne ze ano :) aj ked teraz mam este na sebe take kompresne tielko. musim ho mat mesiac kym sa to nezahoji..

   Vymazat
 5. Si strašne nadhernyyy držim ti palce :o))

  OdpovědětVymazat